Ušetřete na dopravném!

Není nic jednoduššího!
Nechte si posílat zásilky službou Zásilkovna.cz a ušetřete tak hromadu peněz a času, nesmyslně stráveného u přepážek na poště.

Doprava zásilky je touto cestou až 4x levnější než standartní doprava zásilky poštou.

Jak to funguje? Mrkněte sem.Úvod » Sportovní výživa » Aminokyseliny

Sportovní výživa / Aminokyseliny

Na této kategorii usilovně pracujeme. Nové produkty již brzy.

Aminokyseliny

Aminokyseliny slouží jako základní stavební kameny proteinů (bílkovin). Podílejí se na metaboliských procesech v těle a usnadňují regeneraci.

V lidském těle najdeme 20 neesenciálních aminokyselin, které si umí tělo samo vytvořit (není třeba se zaměřovat na jejich doplňovíní pomocí potravy či doplňků stravy). Esenciální aminokyseliny si tělo vytvořit neumí, ale dokáže je přijmout z potravy. Pro sportovce jsou nejdůležitější aminokyseliny L-valin, L-isoleucin a L- leucin L-methionin, L-threonin, L-phenylalanin a L-tryptofan, tvoří významnou část všech aminokyselin tvořící svalovou tkáň. Tyto aminokyseliny jsou zastoupeny ve sloučenině s názvem BCAA. Takzvané „bécéáčka“ jsou využívány sportovci k zabránění katabolismu (rozpad složitých tkání na jednodušší, tedy tedy redukování svalových tkání, rozpad - laicky řečeno, přicházíme o svalovou tkáň. Opakem je anabolismus - tedy nárůst svalů z jednoduchých vláken na složitější), bolesti svalů a únavy.  Slouží proti vyčerpání organismu, abychom nepřicházeli o svalovou hmotu. Při fyzické zátěži dojde k vyčerpání glykogenu a organismus si bere energii z aminokyselin. Nemusí tak brát energii ze svalových vláken, což je u sportovců nežadoucí. Lze díky nim předejít katabolismu svalů, únavě a slouží také k regeneraci.

Glutamin je další velmi podstatnou aminokyselinou, která je důležitá pro výživu bílých krvinek. Glutamin ale nemá přímý vliv na potlačení katabolismu.

Nejčastější forma dávkování BCAA je 5g před tréninkem a 5g po tréninku.

Aminokyseliny lze získat jak v sypké formě prášku, tabletách nebo v tekuté formě.